W tym dziale znajdziesz przydatne informacje na temat granitu i produktów z niego wytwarzanych.
Granit jest skałą magmową głębinowa występują najpowszechniej w skorupie ziemskiej.
Głównymi składnikami mineralnymi granitu są głównie kwarc, miki ( biotyt lub muskowit ), skalenie potasowe ( ortezy ) i plagioklazy. Nazwa granitu pochodzi od łacińskiego słowa "granum" oznaczającego ziarno.
Granit jest kwaśną skałą pochodzenia plutonicznego. Oznacza to, iż powstaje w wyniku bardzo powolnego ochładzania i przesuwania się w górne warstwy skorupy ziemskiej dużych masywów płynnej magmy, która miesza się z innymi rodzajami skał. Tempo krzepnięcia wynoszące kilkadziesiąt lat oraz głębokość, na której do procesu dochodzi, pozwala na krystalizowanie się minerałów .
Co to jest granit strzegomski?
Granitem strzegomskim nazywa się potocznie średnioziarnisty materiał barwy szarej i szaro-rudej, wydobywany z masywu Strzegom-Sobótka położonego się w północno-zachodniej części bloku przedsudeckiego (Przedgórze Sudeckim). Złoża granitu strzegomskiego różnią się od siebie pod względem ziarnistości czy barwy. W większości przypadków różnice są praktycznie niezauważalne, ale istnieje kilka złóż znacząco odbiegających wyglądem od reszty.
Czy granit z Kostrzy to granit strzegomski?
Tak
Granit wydobywany ze złoża Kostrza - Lubicz jest granitem strzegomskim zarówno pod względem składu i właściwości użytkowych, ale także idealnie pasującym do ogólnie przyjętych oczekiwań wizualnych (ziarnistość oraz barwa).
Jakie są kolory granitu strzegomskiego?
Granit strzegomski występuje w dwóch wersjach kolorsytycznych:
Granit Szary
Granit Szar-Rudy
Każde złoże strzegomskiego granitu posiada swoje charakterystyczne cechy, które pozwalają rozpoznać właściwe pochodzenie materiału.
Poznaj tajniki pracy w kopalni granitu i sposoby urabiania złoża w celu wydobycia urobku granitowego.
Pokaż szczegółyPoznaj technologię wykorzystywaną do produkcji różnego typu wyrobów granitowych.
Pokaż szczegóły