Granit jest skałą magmową głębinowa występują najpowszechniej w skorupie ziemskiej. Głównymi składnikami mineralnymi granitu są głównie kwarc, miki ( biotyt lub muskowit ), skalenie potasowe ( ortezy ) i plagioklazy. Granit może także zawierać hornblendę, magnetyt, granat, cyrkon i apatyt. Nazwa granitu pochodzi od łacińskiego słowa "granum" oznaczającego ziarno.
Granit jest kwaśną skałą pochodzenia plutonicznego. Oznacza to, iż powstaje w wyniku bardzo powolnego ochładzania i przesuwania się w górne warstwy skorupy ziemskiej dużych masywów płynnej magmy, która miesza się z innymi rodzajami skał (w przypadku granitu w dużej mierze z krzemionką). Tempo krzepnięcia wynoszące kilkadziesiąt lat oraz głębokość, na której do procesu dochodzi, pozwala na krystalizowanie się minerałów (w pierwszej kolejności miki, potem skaleni, a na końcu kwarcu) do kryształów o wielkości widocznej gołym okiem.
SiO2, Al2 O3, Na2, O, K2 O), Fe, Mn, Mg, Ca
Główny: Ortoklaz, plagioklaz, kwarc, biotyt.
Dodatkowy: apatyt, cyrkon, monacyt, ksenotym, turmalin, beryl, tytanit, rutyl, anataz, magnetyt, allanit, fluoryt, granat.
Możliwy: muskowit, amfibole (hornblenda, barkevikit, arfvedsonit, riebeckit), pirokseny (hipersten, diopsyd, diallag, egiryn).
W naszym kraju granity na powierzchni występują głównie na Dolnym Śląsku w masywach: strzegomskim (Strzegom-Sobótka), strzelińskim, karkonoskim, kłodzko-złotostocki oraz kudowskim. Według danych Państwowego Instytutu Geologicznego w Polsce udokumentowanych jest 78 złóż granitu (dane na 2022 r.)